Saarland Open 2012
Saarbrücken, Saarland
Germany
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
First Round
Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Clock
Combined Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
Magic
Final
Master Magic
Final
 
Competitors
Adrian Englhardt
Aki Kunikoshi (國越晶)
Alessandra Puspita Setiyanto
Alexander Kupfer
Alexander Pershon
Andrea Schwob
Anton Goryachikh
Arka Franziskus Kumala
Arnaud van Galen
Aygul Tlyavsina
Bernhard Feige
Brian Yudistra Setiyanto
Bruno Vervoort
Christina Kumala
Daniel Baß
Daniel Schäfer
Domenic Backes
Doro Dickmann
Elijah Buscho
Emanuel Rheinert
Emma Dickmann
Erik Strub
Erwan Kohler
Fabian Simon
Fendy Kumala
François Courtès
Geert Bicler
Gidon Rheinert
Gregor Billing
Helmut Heilig
Hwee Chong Fong
Ilya Kashkarev
Jan Bentlage
Jan Dickmann
Jan Smarschevski
Johannes Rase
Jörg Seidler
Josef Dickmann
Karl Choi
Kilian Maak
Klara Dickmann
Leon Schmidtchen
Lucas Wesche
Ludwig Choi
Lukas Ripplinger
Max Boll
Max Druck
Maximilian Deimel
Nicolas Benezan
Niklas Dittrich
Nils Feuer
Olga Nikitina
Oliver Feuer
Oscar Roth Andersen
Patrick Hetco
Philipp Roth
Pierre Louis Pfeiffer
Quentin Savard
Samuel Setiyanto
Sébastien Auroux
Steffen Gufler
Tim Habermaas
Tim Immesberger
Tim Reynolds
Tim Sonnhalter
Tobias Ripplinger
Tomoaki Okayama
Valentin Havlovec
Zoé de Moffarts
 
Schedule
 

Saturday - July 7th, 2012

08:45

REGISTRATION

09:00

5x5x5 Blindfolded

 Final
09:00

4x4x4 Blindfolded

 Final
09:40

Magic

    Final
09:40

Master Magic

    Final
10:00

Competition & Judging Tutorial

10:15

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 5:00
11:10

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 8:00
12:10

2x2x2 Cube

 First Round
12:45

BREAK

13:15

3x3x3 Fewest Moves

 Final
14:20

3x3x3 One-Handed

 First Round
15:00
15:40

Clock

 Combined Final - Cutoff 20.00
16:20

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:30
17:20

Square-1

 Combined Final - Cutoff 1:00
18:00

Pyraminx

    Final
18:15

2x2x2 Cube

    Final
18:30

3x3x3 One-Handed

    Final
Sunday - July 8th, 2012

08:45

REGISTRATION

09:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
10:05

Competition & Judging Tutorial

10:20

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 3:00
11:20

3x3x3 Cube

 First Round
12:15

3x3x3 Blindfolded

 First Round
13:00

BREAK

13:30

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
14:30

3x3x3 Cube

 Second Round
15:15

3x3x3 Blindfolded

    Final
15:35

5x5x5 Cube

    Final
15:55

4x4x4 Cube

    Final
16:15

3x3x3 Cube

 Final
17:20

WINNER'S CEREMONY

All times are CEST (GMT+2)