Ekat Summer 2018
Yekaterinburg
Russia
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined Final
5x5x5 Cube
Combined Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 One-Handed
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Final
 
Competitors
Aleksandr Balabanovskii (Александр Балабановский)
Aleksei Zvorygin
Aleksey Bakulin
Alexey Spiridonov (Алексей Спиридонов)
Alexsander Rozhin (Александр Рожин)
Andrei Volkolupov (Андрей Волколупов)
Andrey Kolevatykh
Andrey Smyk (Андрей Смык)
Arsenii Sumin (Арсений Сумин)
Artem Abunyaev (Артём Абуняев)
Artem Miller (Артем Миллер)
Artem Pykhov (Артем Пыхов)
Artem Rogachev
Artem Ryzhkov (Артем Рыжков)
Artem Svoykin (Артем Свойкин)
Chingizkhan Mukhametdinov
Daniil Polennikov (Даниил Поленников)
Danil Buinachev (Данил Буйначев)
Danil Galeutdinov (Данил Галеутдинов)
Danil Kolbin (Данил Колбин)
Danil Russkikh (Данил Русских)
Danil Sannikov (Данил Санников)
Danila Akhmetov (Данила Ахметов)
Danila Safroshkin (Данила Сафрошкин)
Daria Mamedova
Darya Belonogova
Denis Semenovich (Денис Семенович)
Dmitrii Laptev (Дмитрий Лаптев)
Egor Limonov (Егор Лимонов)
Egor Potapov
Egor Stepanov (Егор Степанов)
Egor Zaretskiy
Elena Ryzhkova (Елена Рыжкова)
Evgeny Kabanov (Евгений Кабанов)
Ewsey Obzherin
Galina Khlyzova (Галина Хлызова)
Gleb Reznichenko (Глеб Резниченко)
Gleb Tregubov (Глеб Трегубов)
Iaroslav Vaganov (Ярослав Ваганов)
Ignat Voroshchuk
Ilya Epifanov
Ilya Kuleshov (Илья Кулешов)
Ilya Naumov
Ivan Milyi (Иван Милый)
Ivan Yachmenev (Иван Ячменев)
Kirill Karimov (Кирилл Каримов)
Kirill Malev (Кирилл Малев)
Kirill Ukhalov
Ksenia Lukyanova
Leonid Elin (Леонид Елин)
Leonid Kolyadin
Lev Aronov
Lev Lezhnin (Лев Лежнин)
Lev Lyzhin (Лев Лыжин)
Maksim Tokarev (Максим Токарев)
Mark Dubrovskii (Марк Дубровский)
Matvei Fedortsev (Матвей Федорцев)
Matvey Zinoviev (Матвей Зиновьев)
Maxim Vzdornov (Максим Вздорнов)
Michael Suzev (Михаил Сюзев)
Mikhail Andreev
Mikhail Ayvazyan
Nikita Bespalov
Nikita Chilchagov
Nikita Grebenkin
Nikita Laktionov (Никита Лактионов)
Nikita Nifatov (Никита Нифатов)
Nikita Pastuhov
Nikita Sosnov
Nikita Sumin (Никита Сумин)
Nikita Zorkin (Никита Зорькин)
Nikolay Belyaev (Николай Беляев)
Nikolay Valiulin (Николай Валиулин)
Pavel Eroshkin (Павел Ерошкин)
Pavel Mesyatsev
Polina Lapteva (Полина Лаптева)
Roman Kaygorodov (Роман Кайгородов)
Roman Safonov (Роман Сафонов)
Semyon Terskov
Sergei Magamedov (Сергей Магамедов)
Sergey Dudin
Sergey Shtatnov (Сергей Штатнов)
Sergey Trofimov
Stepan Isakov (Степан Исаков)
Timofei Shalimov (Тимофей Шалимов)
Valeria Yachmeneva (Валерия Ячменева)
Valerii Grigorev (Валерий Григорьев)
Vasily Stasyev
Vlad Bayazitov (Влад Баязитов)
Vladimir Bortnikov (Владимир Бортников)
Vladimir Ilin (Владимир Ильин)
Vladislav Koperkin (Владислав Коперкин)
Vsevolod Kolbin (Всеволод Колбин)
Vyacheslav Balezin (Вячеслав Балезин)
Yan Anikiev (Ян Аникиев)
Yaroslav Elistratov (Ярослав Елистратов)
Yegor Madiev (Егор Мадиев)
 
Schedule
 

Saturday - July 21st, 2018

09:00

REGISTRATION

10:00
10:50
11:40

5x5x5 Cube

 Combined Final
Cutoff 2:30
12:40

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:30
13:30

LUNCH

14:10

Pyraminx

Final
14:40

Skewb

Final
15:10

3x3x3 One-Handed

 Final
16:00

6x6x6 Cube

 Combined Final - Cutoff 5:00
16:30

7x7x7 Cube

 Combined Final - Cutoff 6:00
17:10

3x3x3 With Feet

 Combined Final
Cutoff 5:00
Sunday - July 22nd, 2018

09:00

REGISTRATION

09:50

OPENING CEREMONY

10:00

3x3x3 Cube

 First Round
11:40

2x2x2 Cube

 First Round
12:40

4x4x4 Cube

 Combined Final
Cutoff 1:30
13:40

LUNCH

14:20

3x3x3 Cube

Second Round
14:50

2x2x2 Cube

   Final
15:10

Square-1

 Final
16:10

3x3x3 Blindfolded

 Final
16:50

3x3x3 Cube

Final
17:20

AWARDS

All times are YEKT (GMT+5)