Arnold Classic Africa 2018
Johannesburg, Gauteng
South Africa
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
First Round
Final
5x5x5 Cube
Final
6x6x6 Cube
Final
7x7x7 Cube
Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Final
3x3x3 With Feet
Final
Megaminx
Final
Pyraminx
First Round
Final
Clock
Final
Skewb
Final
Square-1
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Aditya Mewadhari
Aidan Beukman
Aidan De Wit
Aidan Jacobs
Albert Holl
Andre van Staden
Andreas de Lange
Anton Swarts
Antonio Pereira
Armandt Malan
Asher Steenhoff
Athos Whittington
Awie Potgieter
Brayden Steenhoff
Brendan James Gray
Brent Boswell
Byron Gomes
Cameron Blumenow
Chris Groenewald
Christo Hoffman
Corne van Rensburg
Damian Jansen
Darrien Steyn
Dewald Swanevelder
Dewald Visage
Donovan Hale
Duncan Thomas
Dylan Swarts
Eben de Wit
Ethan Redman
Gabriel Robinson
Gawie Beukman
Gerhardus S. Otto
Gerrie van Staden
Haley Star Hale
Jaco Faught
James Berriman
Jeandre du Preez
Jesse Lewis
John Robert O'Reilly
John Setati
Jossi Afargan
Justin Higginson
Justin Stuart
Justin Zhang
Karan Jeevan
Kaushal Hurbans
Kaylie Pretorius
Keandre Swanepoel
Keanu Nohum Murugan
Khaya Simon
Kirill Mariashin
Lindsay Hans
Luay Khan
Luca Mitchell
Marike Faught
Matthew Ryan Hurst
Maverick Pearson
Megan Jacobs
Michael Abrahamson
Michael Beukman
Milind Bhoyroo
Mthunzi Tunyana
Naman Sharma
Nkosinathi Radebe
Paige Milligan
Patrick Ellis
Quinton Scholtz
Riaan Meades
Riley Naidoo
Ruan Du Plooy
Ruben Calitz
Ruben Grobler
Rushil Parbhoo
Ryan du Preez
Selwyn Laureles Whittington
Shahil Koovarjee
Shane Swanepoel
Shivaan Harichander
Shuan Narsai
Silethiwe Mngomezulu
Skyler Danger Hale
Stefan Nell
Stefan Sonderling
Steven Galliard
Suzette van Staden
Taariq Hassim
Thammy Ndlovu
Thamsanqa Mxolisi Ntombela
Thorne Hamer
Timothy Lawrance
Wade Loots
Wian Beytel
Willie De Klerk
Willie van Staden
Zameer Dada
 
Schedule
 

Friday - May 18th, 2018

08:00


REGISTRATION

10:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
11:00

3x3x3 With Feet

 Final
11:45

6x6x6 Cube

 Final
13:00

LUNCH

13:30

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
14:30

7x7x7 Cube

 Final
16:00

Square-1

 Final
16:45

Clock

 Final
17:30

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
18:30

4x4x4 Blindfolded

 Final
19:30

AWARDS

Saturday - May 19th, 2018

08:00


REGISTRATION

10:00

Megaminx

 Final
11:15

Skewb

 Final
12:15

4x4x4 Cube

 First Round
13:30

LUNCH

14:00

3x3x3 Blindfolded

 Final
14:45

3x3x3 One-Handed

 First Round
16:00

5x5x5 Cube

 Final
17:15

4x4x4 Cube

 Final
18:00

3x3x3 One-Handed

Final
18:30

3x3x3 Multi-Blind

 Final
19:30

AWARDS

Sunday - May 20th, 2018

08:00


REGISTRATION

10:00

2x2x2 Cube

 First Round
11:30

3x3x3 Cube

 First Round
13:15

Pyraminx

First Round
14:15

2x2x2 Cube

Second Round
15:00

3x3x3 Cube

Second Round
16:00

Pyraminx

Second Round
16:30

2x2x2 Cube

Final
17:00

3x3x3 Cube

Final
17:30

AWARDS

All times are SAST (GMT+2)