NEMO Amsterdam Open 2012
Amsterdam
Netherlands
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
Final
4x4x4 Cube
First Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
Combined Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
First Round
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Pyraminx
Final
Square-1
Combined Final
Magic
Final
Master Magic
Final
 
Competitors
Aki Kunikoshi (國越晶)
Akke Kok
Antonie Paterakis
Arnaud van Galen
Arvid Bergström
Birgit Dekens
Brian Ouwehand
Can Gücüyener
Cecilia Haverkamp
Chenxu Wang (王辰旭)
Christophe Woittequand
Christopher de Bruijn
David Calvo Vivas
Dick van Zalinge
Dylan Bernabela
Erik Akkersdijk
Ethel Giliquet
Ferrie Hamer
Frederik Van Den Hof
Geert Bicler
Guus Razoux Schultz
Hanneke Rijks
Hwee Chong Fong
Ivo Bakker
Jaap Scherphuis
Jan Bentlage
Jens Diewald
Jessie van Scherrenburg
Joël van Noort
Joey Gouly
Karl Choi
Kelly Dammers
Koen Haakman
Ludwig Choi
Luuk van der Vleuten
Maartje Kristensen
Marc Werleman
Marco Hageman
Maria Oey
Mats Valk
Niek Kamalian
Niels van de Vreede
Patrick van Rietschoten
Priscilla Flos
Quentin Lefebvre
Ralph Eikelenberg
Reinier Schippers
Remco Holierhoek
Rico Hageman
Robin Deun
Ron van Bruchem
Roy van den Hazel
Ruben Smits
Sébastien Auroux
Sietse Vos
Simon Smeulders
Stephen Hungs
Thomas Gilliquet
Ties de Wit
Tom Rotman
Ton Dennenbroek
Tristan Paulussen
Udo Hoffmann
Vincent Spijkers
Wim Berkelmans
Xianglai Meng (孟祥来)
Youri Oosterling
Ziyang Wang (王子阳)
Zoé de Moffarts
Zoltán Szőnyi
Zsolt Szilágyi
 
Schedule
 

Saturday - May 19th, 2012

10:00

REGISTRATION

10:20

3x3x3 Fewest Moves

 Final
Time limit 60:00
11:25

3x3x3 One-Handed

 First Round
Time limit 2:00
12:10

Magic

    Final - 1:00
12:10

MMagic

    Final - 1:00
12:30

Pyraminx

 Final - Time limit 1:00
01:00

LUNCH

01:30

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 3:00
02:30

Square-1

 Combined Final
Cutoff 0:50
03:15

3x3x3 One-Handed

    Final - Time limit 2:00
03:40

5x5x5 Cube

 Final - Time limit 3:00
04:10

3x3x3 With Feet

 Combined Final - Cutoff 2:30
Sunday - May 20th, 2012

10:30

4x4x4 Cube

 First Round
Time limit 3:00
11:30

3x3x3 Cube

 First Round
Time limit 3:00
12:30

2x2x2 Cube

 Final - Time limit 1:00
01:00

LUNCH

01:30

3x3x3 Cube

 Second Round
Time limit 2:00
02:15

4x4x4 Cube

    Final - Time limit 3:00
02:40

3x3x3 Blindfolded

 Combined Final
Cutoff 4:00
03:30

3x3x3 Cube

 Final
Time limit 2:00
04:40

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)