Zurich Open 2018
Uster
Switzerland
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Clock
Combined Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Aaron Junker
Alexey Tsvetkov
Alwin Rölz
Andy Nicholls
Axel Schelander
Ben Zwicky
Benôit Kaiser
Christian Meyer
Christophe Grosjean
Daniel Houghton
David Gisler
David Salzgeber
Dominic Lumsden
Dominik Fürer
Erwan Kohler
Eugen Birchler
Evan Pavarino
Fabian Löhle
Fabian Mathis
Fabian Senn
Fabian Settelen
Fiona Findlay
Francesco Iezzi
Georg Rieger
Hannah Minas
Igor Aipkin
Ioannis Papadopoulos
István Kocza
Jan Rey
Janis Rymann
Jannik Gartmann
Jonas Knobel
Jonas Stehlin
Lars Galliker
Laura Mellier
Levin Houghton
Louis Menétrey
Louis Zollinger
Manuel Bühler
Marco Syfrig
Matej Tadic
Matteo Bono
Matteo Provasi
Maxi Hubrath
Michał Pleskowicz
Mika Schwendener
Mike Ditton
Mykolas Undzėnas
Nicola Bruhin
Nicola Jenzer
Nicolas Messerli
Nicolas Schmied
Noah Freienmuth
Oleg Gritsenko
Raffaele Squillacioti
Raphaël Mellier
Richard Delacoste
Roland Spielmann
Rouven Fäh
Samuel Simko
Sandro Mattenberger
Sean Findlay
Shanaya Fäh
Silvan Burkhardt
Stuart Lumsden
Theo Mayer
Thierry Keller
Till Strebel
Timo Andraskay
Tobias Peter
Valentin Lanz
Valentin Wucherer
Victor Gaito
Yann Güntensperger
Yann Kull
Yannick Balsiger
Yulia Gritsenko
Zheng Chen Man
 
Schedule
 

Saturday - May 12th, 2018

08:00

REGISTRATION

08:15

3x3x3 Fewest Moves

 Final
09:30

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:00
10:30

Square-1

 Combined Final
Cutoff 1:00
11:15

Clock

 Combined Final
Cutoff 30.00
12:00

LUNCH

13:00

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:00
14:00
15:00
16:00

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 4:00
17:00

Skewb

    Final
17:15

Pyraminx

    Final
17:30

3x3x3 Multi-Blind

 Final
Sunday - May 13th, 2018

08:00

REGISTRATION

08:15

COMPETITION TUTORIAL

08:30

2x2x2 Cube

 First Round
09:30

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
10:30

3x3x3 Cube

 First Round
11:45

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:30
12:45

LUNCH

13:30

3x3x3 Blindfolded

 Final
14:15

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
15:15

3x3x3 Cube

 Second Round
15:45

5x5x5 Cube

 Final
16:15

4x4x4 Cube

    Final
16:30

3x3x3 One-Handed

    Final
16:45

2x2x2 Cube

    Final
17:00

3x3x3 Cube

 Final
18:00

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)