German Open 2018
Gütersloh
Germany
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Clock
Combined Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Alexander Reyers
Alexandros Efremidis
Amelie Dieterich
Amer Mulabegovic
Andrea Thull
Anne Huber
Annika Stein
Ben Nyul
Boris Monakhov
Carlo Glod
Carsten Matheus
Cedric Meysing
Christian Wildt
Christine Brychcy
Collin Thielemann
Constantin Lüske
Daan Baartmans
Danil Feshkov
David Herrera
Deepak Garg
Dennis Strehlau
Elmar Hirsch
Emil Mickein
Erik Hirsch
Fabian Voltermann
Fares El-Masri
Felix Herrera
Felix Zarbock
Frederik Hutfleß
Friedrun Schauer
Gil Kochbeck
Gregor Billing
Gustav Kleindopf
Gustav Schauer
Halime Rudminat
Helmut Heilig
Henri Prib
Jan Bentlage
Jan Pilz
Jan Schneider
Jan Staubach
Jelte Fasse
Jennifer Schmidt
Jessica Lohe
Jingyuan Chen (陈静远)
Joachim Schneider
Joel Bäcker
Joel Cetra
Johann Kleindopf
Johannes Rueben
Jonas Lenke
Jonathan Bäcker
Karlotta Hutfleß
Kevin Gerhardt
Kim Kattelans
Konstantin Jaehne
Laura Ohrndorf
Leon Alexander Götze
Leon Schmidtchen
Leonard Schmidt
Lina Graf
Linus Frész
Linus Kunath
Linus Weiß
Luca Böhme
Lucas Wesche
Lui Szymanski
Lukas Schneider
Luna Schneider
Maik Löwen
Maja von Borstel
Malte Ihlefeld
Marc Danelkewitz
Marc Felix Brinner
Marco Vorländer
Mario Voltermann
Marius Müller
Mark van Wyk
Markus Pirzer
Martin Brath
Matthias Bäcker
Max Kalle Martiny
Maximilian Verrieth
Michael Kristel
Nico Nentwig
Nicolas Birkenstock
Nicos Ahlgrimm
Niklas Probst
Patrick Kern
Paul Neumann
Pauline Clémenceau
Percy Agnesens
Péter Laschek
Philipp Weyer
Ricardo Olea Catalán
Robert Paus
Roi Mittrach
Roland Frisch
Sebastian Weyer
Sébastien Auroux
Simon Kalhofer
Simone Ohler
Stephen Adhisaputra
Sven Stegemann
Tijmen van der Ree
Till Tornberg
Tim Gajewi
Tim Nyul
Timo Zencir
Tino Nordbeck
Tristan Schneider
Valentin Herrera
Wilhelm Kilders
Willi Mickein
Zaloa Aguirre
 
Schedule
 

Saturday - April 21st, 2018

08:45

REGISTRATION

09:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
10:05

5x5x5 Blindfolded

 Final
10:05

4x4x4 Blindfolded

 Final
11:20

7x7x7 Cube

 Final
12:15

6x6x6 Cube

 Final
13:05

3x3x3 With Feet

 Final
13:45

LUNCH

14:10

3x3x3 Multi-Blind

 Final
15:15

TUTORIAL

15:30
16:10
16:50
17:30
18:20
19:00

Skewb

    Final
19:25

Pyraminx

    Final
Sunday - April 22nd, 2018

08:45

REGISTRATION

09:00

3x3x3 Blindfolded

 First Round
09:45

TUTORIAL

10:00

3x3x3 Cube

 First Round
11:00

2x2x2 Cube

 First Round
11:50
12:50

LUNCH

13:20

3x3x3 One-Handed

 Combined First
14:05
15:10

3x3x3 Cube

 Second Round
15:55

3x3x3 Blindfolded

    Final
16:10

3x3x3 One-Handed

    Final
16:25

4x4x4 Cube

    Final
16:45

2x2x2 Cube

 Final
17:35

3x3x3 Cube

 Final
18:10

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)