Bangkok Cube Day Summer 2018
Bangkok
Thailand
 
3x3x3 Cube
Combined First
Second Round
Final
2x2x2 Cube
Final
4x4x4 Cube
Combined Final
5x5x5 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 One-Handed
Combined Final
 
Competitors
Abdulhakim Hama (อับดุลฮากิม หามะ)
Akaporn Leechat (อรรฆพร หลีชาติ)
Anantaya Visetpongaree (อนันตญา วิเศษพงษ์อารีย์)
Anucha Arjharn (อนุชา อาจหาญ)
Anukun Supcharoenkun (อนุกูล ทรัพย์เจริญกุล)
Arut Klaewkasetkorn (อรุษ แกล้วเกษตรกรณ์)
Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน)
Atis Prasitvatanakul (อธิษฐ์ ประสิทธิ์วัฒนะกุล)
Audomsak Rattanavakul(อุดมศักดิ์ รัตนาวากุล)
Autsada Low (อัษฎา โลว์)
Chalongyot Intayot (ฉลองยศ อินทยศ)
Chatanan Jaitan (ฉัตรอนันท์ ใจทัน)
Chattada Thanomyat (ฉัตรธาดา ถนอมญาติ)
Chaturawit Kanjanajak (จตุรวิชญ์ กาญจนจักร์)
Chawin Ratanasiri (ชวิน รัตนสิริ)
Chidchanok Saelee (ชิดชนก แซ่ลี้)
Chitipat Pangma (ชิติพัทธ์ แพงมา)
Hemara-Ussadorn Phonthaklang (เหมราอัสดร พลทะกลาง)
Intouch Jaidee (อินทัช ใจดี)
Ittipat Thanabodikarn (อิธิพัฒน์ ธนบดีกาญจน์)
Jaroonroj Somsakulrungrueng (จรูญโรจน์ สมสกุลรุ่งเรือง)
Jintathiti Nutaro (จินตธิติ นุตโร)
Jirutkom Marovya (จิรัฐคม มารวย)
Julian Von Tatad
JungWoo Park(박정우)
Kachatarn Sangpadung (คชาธาร เเสงผดุง)
Karndanai Udomsiriphocksai (กานต์ดนัย อุดมศิริโภคศัย)
Khachon Somwong (ขชล สมวงศ์)
Kittikorn Jongwanasiri (กิตติกร จองวรรณศิริ)
Kittitat Hongsajakul (กิตติทัต หงษ์สัจจากุล)
Kobkan Raunkham (กอบกาญ เรือนคำ)
Korakot Inkaew (กรกฎ อิ่นแก้ว)
Krittamet Promwongnan (กฤตเมธ พรหมวงศ์นันท)
Matthew Siegel
Nakarin Tanmee (นครินทร์ ธนมี)
Napol Sunthornyanakij (ณภนน์ สุนทรญาณกิจ)
Natha Sibunruang (ณฐา สีบุญเรือง)
Nattapon Tancho (ณัฏฐพล ตันจอ)
Natthaphat Mahtani (ณัฐภัทร จี มาทานี)
Navanatee Yampunranai (นวนที แหยมพรรนัย)
Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์)
Noppamest Thanakitkoses (นพเมศฐ์ ธนกิจโกเศรษฐ์)
Nutcha Haaprasopchoke(ณัชชา แหประสพโชค)
Nutkamol Intarashudech (ณัฐกมล อินทรชูเดช)
Nutthanai Kijviwattanakarn (ณัฐนัย กิจวิวัฒนการ)
Panitan Chunlasen (ปณิธาน จุลเสน)
Panpat Sirimongkol (ปารย์พัศศ์ ศิริมงคล)
Parist Pariyakanok (พริษฐ์ ปริยกนก)
Patcharaphon Choowong (พชรพล ชูวงษ์)
Patn Leelarasamee (พัฒน์ ลีลารัศมี)
Patrick Kelly
Patsatorn Chailertvitchaya (พัสธรณ์ ไชยเลิศวิชยา)
Paul Mirzakhanian
Paulapawin Tulathamathorn (ปรภวินท์ ตุลาธรรมธร)
Perapat Kaosanguansin (พีรพัทธ เค้าสงวนศิลป์)
Phunping Riyakad (ภุญพิงค์ ริยะกาศ)
Phutthithon Tobias Anestad
Picha Jetsadapattarakul (พิชา เจษฏาภัทรกุล)
Piyachat Jamsai (ปิยะฉัตร แจ่มใส)
Pochthakorn Rattanasaeng (พชธกร รัตนแสง)
Pongpanod Arjsiri (พงศ์ปณต อาจศิริ)
Pongpanote Potithaworranun (พงศ์ปณต โพธิถาวรนันท์)
Prin Kijviwattanakarn (ปริญ กิจวิวัฒนการ)
Pudis Sutanthavibul (ภูดิศ​ สุตัณฑวิบูลย์)
Saksorn Viyavong (ศักย์ศรณ์ ไวยะวงษ์)
Saran Seehanam (ศรัณย์ สีหานาม)
Sirapat Aunkaew
Siraphop Wannasanmethar (สิรภพ วรรณสารเมธา)
Sivakorn Makcharoen (ศิวกร มรรคเจริญ)
Sukrit Ardharn (สุกฤษฏิ์ อาจหาญ)
Supawich Sophonkeereerat (ศุภวิชญ์ โสภณคีรีรัตน์)
Suphagorn Sooksuwan (ศุภกร สุขสุวรรณ)
Supparit Luekijna (ศุภฤทธิ์ ลือกิจนา)
Suwanna Samankatiwat (สุวรรณณะ สมานคติวัฒน์)
Teerawat Phannaputkul (ธีรวัฒน์ พรรณพัฒน์กุล)
Thachtawan Thanintwanichkul (ธัชตะวัน ธนินท์วานิชกุล)
Thada Phuenghua (ธาดา พึ่งฮั้ว)
Thadakorn Prapussorn (ธดากรณ์ ประภัสสร)
Thanachai Narin (ธนาชัย นรินทร์)
Thanachot Patarapornchaikul (ธนโชติ ภัทรพรชัยกุล)
Thanakorn Lerttratanapaisarn (ธนากร เลิศรัตนไพศาล)
Thanapon Phakkiwantharn (ธนภณ ภัคคิวรรณธาร)
Thanapon Ponchai (ธนพล พลชัย)
Thanathon Martin Anestad
Thatchapon Chatthanes (ธัชพล ฉัตรธเนศ)
Thore Schoettle
Thunyatep Anantanapong (ธัญเทพ อนันต์ธนาพงษ์)
Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด)
Vansh Pathela (วันช ปาเทลา)
Varoth Tontiwachwuthikul (วรท ตันติเวชวุฒิกุล)
Vayo Kongtadum (วาโญ คงตาดำ)
Wachirawit Chatwiriyacharoen (วชิรวิทย์ ฉัตรวิริยะเจริญ)
Worapat Charoensuk (วรปรัชญ์ เจริญสุข)
Yuthachai Sriwaree (ยุทธชัย ศรีวารี)
Zachariah Prajeeyachat (เศคาริยาห์ ประจียชาติ)
 
Schedule
 

Saturday - April 28th, 2018

09:00

REGISTRATION & INTRODUCTION

10:00

3x3x3 Blindfolded

 Final
10:40

3x3x3 Cube

 Combined First
Cutoff 1:00
12:00

5x5x5 Cube

 Combined Final
Cutoff 3:00
12:45

LUNCH

13:30

3x3x3 Cube

Second Round
14:00

3x3x3 One-Handed

 Combined Final
Cutoff 1:30
14:45

4x4x4 Cube

 Combined Final
Cutoff 2:00
15:45

2x2x2 Cube

 Final
16:30

3x3x3 Cube

Final
17:30

AWARDS

All times are THA (GMT+7)