Liechtenstein Open 2018
Vaduz
Liechtenstein
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Final
7x7x7 Cube
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Final
Skewb
Combined Final
Square-1
Combined Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Alexander Dominik Janes
Alwin Rölz
Arnaud van Galen
Beorn Bender
Bernhard Brodowsky
Carlo Glod
Christian Meyer
Christophe Grosjean
Cornelius Dieckmann
Daniel Grabski
David Gisler
David Salzgeber
Dominic Lumsden
Erik Akkersdijk
Fabian Auroux
Fabian Löhle
Fabian Senn
Finn Ickler
Garret von Gaffron
Hannah Minas
Ioannis Papadopoulos
István Kocza
Jakob Obleser
James Molloy
Jannik Gartmann
Leon Schmidtchen
Livio Stössel
Luca Rizzi
Lucas Lehmann
Marco Syfrig
Matteo Provasi
Michael Röhrer
Nora Christ
Oleg Gritsenko
Oliver Fritz
Oscar Valentin Baumann
Patrick Hetco
Philip Moore
Philipp Marock
Philipp Weyer
Raffaele Squillacioti
Reto Bubendorf
Rouven Fäh
Sanio Kasumovic
Sebastian Weyer
Shanaya Fäh
Shane Newman
Sophia Burian
Steve Springer
Thomas Waldburger
Tobias Peter
Victor Gaito
Yannic Waser
Yannick Balsiger
Yulia Gritsenko
 
Schedule
 

Saturday - January 13th, 2018

08:00

REGISTRATION

08:10

JUDGING TUTORIAL

08:30

2x2x2 Cube

 First Round
09:20

Square-1

 Combined Final - Cutoff 1:00
10:00

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:30
11:00

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cumulative Limit 16:00
12:05

LUNCH

13:05

2x2x2 Cube

    Final
13:25

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cumulative Limit 12:00
14:20

3x3x3 Multi-Blind

 Final
15:30

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
16:30

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:30
Sunday - January 14th, 2018

08:00

REGISTRATION

08:10

JUDGING TUTORIAL

08:30

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 20.00
09:15

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
10:05

3x3x3 Cube

 First Round
11:05

3x3x3 Blindfolded

 Combined First
Cumulative Limit 15:00
11:50

LUNCH

12:35

3x3x3 One-Handed

 Second Round
13:15

3x3x3 Cube

 Second Round
14:00

Skewb

 Combined Final
Cutoff 15.00
14:50

3x3x3 Blindfolded

    Final
15:15

Pyraminx

    Final
15:30

4x4x4 Cube

    Final
15:50

5x5x5 Cube

    Final
16:15

3x3x3 One-Handed

    Final
16:30

3x3x3 Cube

 Final
17:00

AWARDS

All times are CET (GMT+1)