Italian Championship 2017
Bergamo
Italy
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adrian Estrada
Alberto Batti
Alessandro Calanna
Alessandro Casarin
Alessandro Fava
Alessandro Iraci
Alessandro Nicolì
Alexandros Fokianos
Andrea Muzii
Andrea Testa
Andrei Apostu
Anna Battistini
Antoni Guiscafrè Rosselló
Antonio Barba
Antonio Costetti
Arcangelo Lobianco
Aris Patronis
Ben Baron
Bence Barát
Berta García Parra
Bruno Rosa
Carolina Guidetti
Ciro Vignotto
Claudia Brighina
Claudio Antonoaie
Claudio Bentivoglio
Cornelius Dieckmann
Cristian Gamba
Daniel Sheppard
Daniel Yosef
Daniele Moretti
Davide Celano
Davide Pierrat
Davide Vanoncini
Edoardo Annesi
Edoardo Pelini
Edoardo Ricci
Emanuele Marchesi
Enrico Tomatis
Fabio Dragone
Fabrizio Cirnigliaro
Federico Borgogni
Federico Manera
Filippo Giunta
Filippo Taddei
Filippo Zanetti
Finn Ickler
Fiodar Shurankou (Фёдор Шуренков)
Francesco Odorizzi
Gabriele Cappelletti
Gabriele Gamba
Gabriele Longo
Gabriele Zanni
Giacomo Mambrini
Giacomo Vigani
Gianandrea Muratori
Gianluca Placenti
Giorgio Zonta
Giovanni Bezzetto
Giovanni Gaio
Giovanni Marconi Nalim
Gregor Billing
Guido Russo
Israel Springer
István Kocza
Kamil Przybylski
Kayo Willian Dionizio
Kevin Tomasoni
Leon Schmidtchen
Leonardo Gualandris
Lir Ukaj
Lorenzo Bellocci
Lorenzo Gentili
Lorenzo Mauro
Lorenzo Nicotra
Lorenzo Pillon
Lorenzo Vigani Poli
Luca Brasini
Luca D'Urbano
Marcello Fantuzzi
Marco Belotti
Marco Edoardo Cittar
Marco Manno
Marco Rota
Marianna Bondi
Mariano D'Imperio
Martin Cufar
Massimiliano Iovane
Matteo Bonotto
Matteo Colombo
Matteo Joseph Delgado
Matteo Provasi
Mattia Furlan
Mattia Micheletta Merlin
Mattia Solano
Mattia Sorrentino
Maurizio Elvis Claudio Masseni
Mircea Simionica
Miriana Cecchi
Niccolò Villaggi
Nicolas Baldassarri
Nicolò Simone
Paolo Colombini
Pietro Frecassetti
Pietro Furbatto
Pietro Gasparetto
Pietro Vigani
Rafaela Estrada
Raffaele Bonifazi
Rashid Alhajri
Riccardo Simone
Roberto Bentivoglio
Samuele Cancemi
Samuele Zucca
Sebastiano Tronto
Simone Cantarelli
Simone Santarsiero
Stefano Dal Pozzo
Tania Kovacs
Thaynara Santana de Oliveira
Tiziano Arcifa Agatino
Tommaso Dossi
Tommaso Lunghi
Tommaso Raposio
Tommaso Zoffoli
Valerio Sannito
Vincenzo Maria Gammino
 
Schedule
 

Saturday - December 16th, 2017

08:40


REGISTRATION

09:30
10:10
10:50

3x3x3 Multi-Blind

 Final
11:00

7x7x7 Cube

 Final
11:50
12:40

LUNCH

13:40

4x4x4 Blindfolded

 Final
13:40

5x5x5 Blindfolded

 Final
13:40

4x4x4 Cube

 First Round
14:50

5x5x5 Cube

 Final
16:00

Megaminx

 Final
17:00

Skewb

    Final
17:20

Pyraminx

    Final
17:40

Square-1

    Final
18:20

3x3x3 Fewest Moves

 Final
Sunday - December 17th, 2017

08:40

REGISTRATION

09:30

2x2x2 Cube

 First Round
10:20

3x3x3 Cube

 First Round
11:00

3x3x3 Multi-Blind

Final
11:50

3x3x3 One-Handed

 First Round
12:40

LUNCH

13:40

3x3x3 Blindfolded

 First Round
14:40

3x3x3 Cube

 Second Round
15:20

6x6x6 Cube

 Final
16:10

3x3x3 One-Handed

    Final
16:30

4x4x4 Cube

    Final
16:55

3x3x3 Blindfolded

    Final
17:15

2x2x2 Cube

    Final
17:30

3x3x3 Cube

 Final
18:30

AWARDS

All times are CET (GMT+1)