Malaysia Cube Open 2017
Bangi
Malaysia
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined First
Final
Pyraminx
Combined First
Final
Rubik's Clock
Combined First
Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Aariz Akmal Bin Azizuraidy
Aaron Ariff
Abner Philip Then Yi Hao (邓奕浩)
Adam Farihin Bin Faiza
Adam Hilman Bin Asrul
Adam Ikhwan Bin Nor Ashraf
Adam Ikhwan Syah
Adam Izz Danial
Adhwa Hana Binti Asrul
Adrian Teng AL Wari
Affan Adly Bin Nazri
Afiq Danial
Ahmad Aliff Bin Yusmar
Ahmad Atif Haiqal Bin Ahmad Mokhtar
Ahmad Firas
Ahmad Hazim
Ahmad Kamil Ihsan Bin Ikhwan
Ahmad Mahadi Bin Effizzal
Ahmad Syauqi Danial
Ahmad Syazwan Bin Saifol Anuar
Ahmad Zahin Azhar bin Anuarul Azhar
Aidan Teh JingQian
Aiman Ariff Bin Norhaydir
Aimar Muhammad Bin Kamarul Zaman
Aisya Hanim Bt Basri
Ajay Thambyrajah
Al Waiz Bin Ahmad Nizar
Alvin Chow Mun Sing
Amaresh Raam
Amin Bin Aznan
Amir Afiq
Amir Haziq Bin Mohd Wira
Amir Syahid Bin Ahmad Khairuddin
Amirul Haziq
Amos Tay Swee Hui
Amrin Izzuddin Bin Zamri Nor
Anderson Kuey Wei Pin
Ang Chin Xiang
Ang Chin Zhen
Anuar Afiq Bin Arfahairy
Aqeef Salih
Arief Daniel Mohd Nizam
Arrian Samsul
Arvind Ellangopan
Asher Mak Wei Han
Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน)
Aslam Darwish Bin Anuar
Auni Adla Adlan
Benjamin Ajmera
Benjamin Tan Jie Ming
Benjamin Yuo Jun Min
Brandon Soon Li Jied
Brian Chan Hong Wei
Carson Chen Khai Shan
Chan Ting Yan
Chan Wen Ping
Chang Xiang You
Chen Kee Hong
Chester Ng Yi Chun
Chew Yun Sheng
Chloe Lee Synn Yii
Chong Hau Han
Chong Jen Foong
Chong Khai Wen
Chong-Ming Tan
Christine Ooi Zi Qian
Chu Kei Yuen
Czar Ihsaan Azraee
Dale Stephen M. Palmares
Danish Farhan
Danish Najmi
Darren Siew
Daryl Gunn Bing
David Chong Kai Xiang
Denis Tee Shao Feng
Desmond Wong Yong Zhi
Dhakshesh Dhiren
Eason Siew
Elise Chui-Teng Frey
Emnordanish Bin Johar
Ernest Eh Zhong Yu
Ethan Lim Yi Yong
Ethan Tan Hengdi
Ezekiel Ng
Fakhrul Syakirin Bin Sirol Aflah
Faqrul Iman Ridzuan
Fasyin Haziq Bin Rahimi
Fathi Ahnaf Bin Fairuz
Fathi Aqil Bin Hasrizal
Feliks Zemdegs
Fiqri Ahnaf Bin Fairuz
Firstian Fushada
Fitri Nurul Ain
Foo Yong Sheng
Glen Goh Wee Zhuan
Gwee Jia You
Hadif Hary Bin Hasfia
Hadif Nuqman
Haslin Salahudin Putra Al-ayubi Bin Haslin Nazim
Heng Chun Teck
Heng Tian Xiang
Heng Zheng Ming
Heng Zheng Nam
Hill Pong Yong Feng
Ho Fwu Ken
Ho Jun Lun
Ho Lit Herng
Hoe Zi Yang
Hong Jing Hui
Hong Xiang Loke
Imran Bin Mohd Azizi
Irfan Bin Ahmad Najib
Irfan Bin Aris
Irfan Hakimi
Isaac Wong Chang Man
Iswaran Vikneswaran
Ivan Lim Khai Ze
Janelle Loh
Jason Koh
Jason Lui Yong Jian
Johan Hilmi Bin Nor Ashraf
Jonathan Chng
Jonathan Soo Min-Kit
Jordan Ng Kentzu
Joshua Yong Xin
Joven Joseph
Joyce Peh
Julian Pang Qi Zheng
Jun Wen Teng
Justin David Liu Man Hin
Justin Mak Ji Shuan
Kaemen Te Dengjian
Kafrawi Ahmadil Erfan Bin Kafrawi Ridzuan
Kasyfil Aziz
Keith Tan Chuan-Ji
Kierren Lee
Kon Hao Jie
Kong Yean An
Kook Ming-Jo
Lean Jie Sheng
Lee Kai Xian
Lee Mun Chun
Lee Zhi Xuan
Leia Mayssa Masyerin
Leo Rangel
Leong Sen Han
Leow Yi Jun
Liew Wei Yang
Liew Yi Qian
Liew Zhan Bo
Lim Hung
Lim Joa Quin
Lincoln Lim Ken Yang
Loh Woei Kang
Loo Tan Yu Xian
Louis Chan Zhi Qi
Low Tian Wei
Luqman Bin Rizal
Luqman Hakim Bin Hairil Azli
Malcolm Wong
Manfred Siew
Marisiha Binti Ahmad Zahili
Mark Tan Wen Lok
Megat Hilman Bin Megat Osman
Megat Noor Idzham Bin Noor Amran
Michelle Chew Ai Phin
Mirza Azhan Bin Hazmirul
Mohamad Shazariman Bin Mohamad Shaukhi
Mohd Al Hanafi Bin Jamian
Mohd Ashroof Bin Masri
Mohd Kasmir Bin Ab Manan
Mohd Syafiq Aiman Bin Mohd Fitri
Muhamad Zulnasri Bin Ahmad Faizal
Muhammad Affan bin Mohd Yunus
Muhammad Affan Bin Saiful
Muhammad Afiq Bin Muhd Azri Fahmi
Muhammad Aiman Bin Muhammad Hisham
Muhammad Aiman Fadhil Bin Aziz
Muhammad Aiman Haziq Bin Sahrin
Muhammad Aiman Najwan Alias
Muhammad Akmal Azri Bin Muhammad Azhar
Muhammad Akmal Danial Bin Mohd Khairi
Muhammad Amir Faris Bin Ahsan Nudin
Muhammad Amir Irfan Bin Rahmat
Muhammad Amir Thaqif Bin Mohd Daud
Muhammad Amirul Izzat
Muhammad Amirul Mukminin Bin Zulkefli
Muhammad Ammar Aufa B. Rosman
Muhammad Auzaie Bin Mohd Nasir
Muhammad Azri Bin Hamdan
Muhammad Bin Khairul Arifin
Muhammad Daniel Aiman Bin Mohd Zulkifli
Muhammad Danish Bin Yusaini
Muhammad Darwisy Safiy Bin Adnan
Muhammad Edhlan Irfan Bin Mohd Fairuz
Muhammad Emeer Fayyadh Bin Mohd Shuhairy
Muhammad Fadhlul Wafi Bin Ahmad Naim
Muhammad Faiz Bin Ilyasa
Muhammad Farhan Bin Mohd Faizal
Muhammad Faris Hazim Bin Fairos
Muhammad Fitri Hakim Bin Dzulkarnain
Muhammad Hafizuddin Akhtar Bin Mohd Zainal Abidin
Muhammad Hakimi Bin Mohd Azhar
Muhammad Harith Farhan Bin Mohd Khalil
Muhammad Harith Lukman Bin Samsudin
Muhammad Hariz Bin Abdul Jamal
Muhammad Hariz Bin Azizan
Muhammad Haziq Bin Mohd Azmi
Muhammad Haziq Irfan Bin Muhammad Hisham
Muhammad Imran Bin Shahrizan
Muhammad Irfan Haqief
Muhammad Izzad Bin Luqman
Muhammad Izzuddin Bin Mohd Fadzil
Muhammad Kamal Ariffin Bin Gazali
Muhammad Nadzif Rayyan
Muhammad Nor Hakimy Bin Mahmud
Muhammad Razin Bin Roslan
Muhammad Rusyaidi Faisal Bin Mohd Rizal
Muhammad Syahmi
Muhammad Syamil Bin Mohd Fadzil
Muhammad Wafy Bin Abdul Rahman
Muhammad Yusri Bin Mohd Nagib
Muhammad Zaki Zikri Bin Zakaria
Muhammad Zuhair Bin Zulkaply
MuhammadAzri Bin Yazit
Nabil Alif Bin Azmi
Nathanael Tung Wei An
Nazrin Afzal bin Mohd Basir
Nazrin Hakeem
Ng Jian Je (方健泽)
Ng Si Xian
Ng Wai Hoe
Nicholas Lau Meng Kwok
Nieh Zee Ernn Ryan
Nieh Zee Shenn Benjamin
Nik Muhammad Danial Bin Mohd Khairil Hilmi
Nur Syafiq Putra
Nurmuhammad Zhafir Bin Norshahbudin
Nurul Irrina Binti Nor Azman
Oh Kai Wen
Ooi Qian Long
Ooi Wei Xiang
Ooi Zhen Ka
Oon Tze Xuan
Phua Shi Qian
Poh Wan You
Pua Li Xue
Ralph Phua
Reuben Lee
Ruben Lau Zhao Bin
Ryan Ajmera
Ryan Peh
Sadiqin Alim Bin Mohd Yusof
Sarvesh Pillay
Sean Teh Jingshan
See Man Le
Sek Cong Jie
Sharvendra Nair
Shawn Liu Han Sheng
Shawn Poh
Sho Yong Quan
Siew Hann Wen
Siti Nur Amirah Bt Abu Bakar
Sivhendhra S. Krishnan
Sofia Humairah Binti Zulfahmi
Syabil Amsyar
Syafiq Aizat Bin Shaiful Amri
Syahmi Azfar Bin Bibit
Syaira Ahmad
Talhah Bin Mohamad Shirajuddin
Tan Shi Ni
Tan Wei Ken
Tan Wei Ni
Tan Yong Jie
Tang Ching An
Tee Kai Long
Tee Kai Yang
Teh Keng Foo (郑庆富)
Teh Zhe Huei
Teh Zhe Wen
Teh Zhe Yee
Teo Po Sian
Thada Phuenghua (ธาดา พึ่งฮั้ว)
Tiew Teck Chuan
Tiffany Soh
Toh Zhe Ming
Tuah Aliff Muqri
Ungku Hariz Firdaus
Visvam Rathinam
Wan Ahmad Ziyad Bin Wan Mohd Hujjatullah
Wan Fahmi Bazli
Wan Muhammad Anwar
Wan Nur Ain Sofea
Wang Junwen (王俊文)
William Gan Wei Ren
William Yoong
Wong Chong Wen
Wong Weng Zhe
Yap Di Sheng
Yap Jia Yang
Yap Teik Yeong
Yap Yoon Heng
Yap Zhe Gene
Yim Qi Ming
Yogeshwaran AL Ramesh
Yong Rong Seng (杨荣盛)
Yusuf Ahmad Yasir
Zayden Fong Zhe
Zhongyi Ho
Zubair Bin Badrul Khizam
Zulkhuzairi Zulhizzam
 
Schedule
 

Saturday - October 14th, 2017

08:00

REGISTRATION

08:15

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 20.00
08:45

3x3x3 Blindfolded

 First Round
09:30

Rubik's Clock

 Combined First
Cutoff 25.00
10:15

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
11:00

5x5x5 Blindfolded

 Final
11:45

Megaminx

 Combined First
Cutoff 2:00
12:45

Skewb

 Combined First
Cutoff 20.00
13:45

LUNCH

14:15

3x3x3 With Feet

 Ccombined Final
Cutoff 3:15
14:45

Square-1

 Combined First
Cutoff 50.00
15:30

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 4:30
16:30

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:30
17:15

3x3x3 Blindfolded

 Final
17:30

Pyraminx

    Final
17:45

Rubik's Clock

    Final
18:00

Skewb

    Final
18:15

5x5x5 Cube

 Final
18:45

Square-1

 Final
Sunday - October 15th, 2017

08:00

REGISTRATION

08:15

Rubik's Cube

 First Round
08:15

3x3x3 Multi-Blind

 Final
10:00

4x4x4 Blindfolded

 Final
10:45

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:20
12:15

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 45.00
13:15

LUNCH

13:15

3x3x3 Fewest Moves

 Final
14:30

2x2x2 Cube

 First Round
15:45

Rubik's Cube

 Second Round
17:00

4x4x4 Cube

 Final
17:30

Megaminx

 Final
18:00

2x2x2 Cube

    Final
18:15

3x3x3 One-Handed

    Final
18:30

Rubik's Cube

 Final
19:00

AWARDS

All times are MST (GMT+8)