Northwest Championships 2017
Portland, Oregon
USA
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined First
Final
7x7x7 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Abhimanyu Singhal
Adam McBee
Adam Walker
Aidan Lee
Aiden Bartlett
Alex Lyons
Alukka Ivanoff
Andrew Englund
Andrew Jones
Andy Denney
Ant Irizarry
Anthony Brooks
Anthony Dominquez
Asher Kim-Magierek
Ashley Gray
Ben Royce
Ben Streeter
Ben Yu (虞润川)
Benjamin Gottschalk
Blake Thompson
Braden Chi-Ming Arbuthnot
Bradly Irwin
Brandon Connely
Brandon Harnish
Brian Rock
Byron Jin
Caleb Hoover
Calvin Nielson
Carter McGowan
Cedar Miller
Chandler Wilde
Chris Brotzman
Chris Peters
Christian Cutter
Christopher Batchelder
Christopher Olson
Clancy Caster
Cody Ho
Damian Wilding
Dani Watson
Daniel Raber
Daniel Scheiter
Daniel Yang
Darius Burt
David Adams
Derek Tat
Devin Corr-Robinett
Dez Reinmuth
Donovan Ho
Donovan Schubert
Drake Robertson
Dylan Raymond
Eli Kirk
Elijah Brown
Enoch Gray
Eric Zhao
Ethan Davis
Ethan Huynh
Ethan Rusnak
Evan Randall
Ezra Maldonado
Fabio Lenin Tabora Castillo
Finn Dougherty
Gabe McBee
Gavin Gurfinkel
Graham Siggins
Haoran Wang
Harrison Park
Hudson Moore
Inbaa Chennai
Isaac Myers
Ishaan Agrawal
Jack Doyle
Jack Hilliard
Jacob Ambrose
Jacob Hallak
Jacob McKee
Jacob Posner
Jacob Wood
Jacob Youn
James Coe
Jasnam Mansa
Jason Hunt
Jason White
Jaylun Nowickas
Jeffrey Varga
Jiazheng Zhao (赵家正)
Joni Ransom
Joseph Wiechelman
Joshua Barton
Joshua Beaton
Jules Manalang
Julian Henry Black
Justin Alfaro
Kai Kopke
Kaine Wilson
Kalani Leibow
Kaleb MacIver
Karen Tu
Kaylen Fong
Kaylene Yandell
Keenan Johnson
Keirin Mann
Ken Hunt
Kenneth Stewart
Kevin Hays
Kevin Matthews
Kevin McIntee
Kit Clement
Kyle Polage
Kyle Van Straaten
Lauren Clement
Leonard Dattilo
Levi Raber
Logan Day-Richter
Luca McKeen Black
Luke Tycksen
Luke Wulf
Maeve Connors
Mane Pastor
Matthew Corbett
Matthew Dickman
Max Hilliard
Michael Zavalza
Minh Tran
Nate Lam
Nathan Raber
Nicholas Batchelder
Nicholas Daneshvari
Nicholas Schollard
Nick Stoker
Nitin Subramanian
Noah Wymbs
Owen Weddle
Parth Garg
Peter Preston
PJ Perez
Quinn Harter
Reilly Gault
Rhys Alderton
Riley Woo
Rowan Fortier
Rowe Hessler
Ryan DeLine
Ryan Jew
Sam Schultz
Sameer Aggarwal
Samuel Baird
Sarah Cook
Sean Saito
Simon Chanin
SungIn Park
Sven Sundstrom
Taylor Bolas
Thomas Amparo
Tiana Cheney (陳可翔)
Tiffany Chien
Timothy Castle
Tong Xia (夏桐)
Tripp Peters
Tristan Brester
Tristan Lee
Tyler Halgren
Tyler Huynh
Tyler Pansoy
Tyler Townsend
Varun Mohanraj
Weston Mizumoto
Weston Moore
Wilson Ferguson
Yaani Shah
Yannan Liu
Yoji Ogura (小倉洋二)
Zach Goldman
Zane Schnee
 
Schedule
 

Friday - August 11th, 2017

19:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
Saturday - August 12th, 2017

08:00


CHECK-IN

09:00

4x4x4 Cube

 First Round
09:00

3x3x3 One-Handed

 First Round
09:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final Round
10:15
11:00
12:15

LUNCH

12:45


CHECK-IN

13:15
13:15

2x2x2 Cube

 First Round
13:15

4x4x4 Blindfolded

 Final Round
14:15

Rubik's Cube

 First Round
15:30
17:15

3x3x3 Blindfolded

 First Round
18:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
Sunday - August 13th, 2017

08:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
09:15

2x2x2 Cube

 Second Round
09:15

Rubik's Cube

 Second Round
10:15

5x5x5 Cube

 First Round
10:15

6x6x6 Cube

 First Round
11:15

7x7x7 Cube

 First Round
12:00
12:30

LUNCH

13:30
14:00

6x6x6 Cube

 Final Round
14:30

7x7x7 Cube

 Final Round
15:00

4x4x4 Cube

    Final Round
15:15

5x5x5 Cube

 Final Round
15:45

Pyraminx

    Final Round
16:15

2x2x2 Cube

    Final Round
16:30

3x3x3 Blindfolded

    Final Round
16:45

Rubik's Cube

 Final Round
18:00

AWARDS

All times are PDT (GMT-7)