Plentzia Open 2017
Plentzia
Spain
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Final
Skewb
Combined First
Second Round
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adrián Martínez Macías
Agustin Wals
Aitana Ibañez Mujika
Aitor Gabantxo
Alejandro Nicolay
Alexander Olleta del Molino
Amaia de Pablo
Ander Chocarro Salaberria
Andrés Saltos Díaz
Aran González García
Asier Gonzalez
Celia López Martín
Clément Cherblanc
Cristian Saltos Diaz
Daniel Gracia Ortiz
Daniele Vanoli Hernández
Eder Olivencia Gonzalez
Eder Villar Martinez
Ekaitz Zubizarreta
Eki González García
Enol Matilla
Erik Román Pérez
Garai Medrano Kareaga
Hugo Presa Martínez
Irati Uribe
Ismael Piñero
Javier Santos
Jorge Orrite
Julio Perugorria Lorente
Lander Fernandez
Maider Arce
Markel Ontañon Gonzalez
Marta García Torre
Miguel Sánchez Escribano
Raúl Ramos
Roberto Carmona Goikoetxea
Rubén López de Juan
Teodor Cozmolici
Thierry Megard
Wilfrid Py
Zaloa Aguirre
 
Schedule
 

Saturday - June 17th, 2017

09:00

REGISTRATION

09:00

4x4x4 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 30:00
09:30

5x5x5 Cube

 Combined Final
Cutoff 3:00
10:30

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 3:00
11:30

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
12:30

Square-1

 Combined First - Cutoff 45.00
13:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
14:00

LUNCH

15:30

3x3x3 Fewest Moves

 Final
16:30

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 45.00
17:15

Skewb

 Combined First
Cutoff 45.00
18:00

TALK

Fried eggs and other mathematic recipes with Rubik's cubes
19:00

Rubik's Cube

 First Round
20:00

2x2x2 Cube

 First Round
Sunday - June 18th, 2017

09:00

3x3x3 With Feet

 Combined Final - Cutoff 3:00
09:30

3x3x3 Blindfolded

 Final - Cumulative Limit 10:00
10:00
10:30

2x2x2 Cube

 Second Round
11:00

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
11:45

Rubik's Cube

 Second Round
12:30

Square-1

 Final
13:00

4x4x4 Cube

 Final
13:30

Pyraminx

 Final
14:00

LUNCH

15:30

Skewb

 Final
16:00

3x3x3 One-Handed

 Final
16:30

2x2x2 Cube

 Final
17:00

Rubik's Cube

 Final
18:30

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)