City of Joy Open 2017
Kolkata, West Bengal
India
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
3x3x3 With Feet
Final
Pyraminx
First Round
Second Round
Final
Rubik's Clock
Combined Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined Final
 
Competitors
Aaikham Borgohain
Adhiraj Singh
Adil Ahmed
Akash Rupela
Anant Gadia
Ankush Singh
Anunak Roy
Anurag Barjo
Aprameya Panda
Ayush Karn
Bishal Behera
Debanjan Poddar
Devansh Chopra
Dhruva Shaw
Diptoneel De
Gagan Prasad
Indranil Seth
Kunal Kumar
Lokeshwar Singh Mundari
Nidhish Paul
Nishant Samson Hembrom
Piyush Sinha
Poornash Anandan
Pratham Sharma
Priyanshu Abhineet
Rik Ganguli Biswas
Saayan Prasad
Saheel Kumar Singh
Sakib Ibn Rashid Rhivu
Sambit Sarkar
Samyajit Saha
Sayan Bhattacharyya
Shawmava Mukherjee
Siddhanta Datta
Simran Hossain
Sohom Sen
Souhardya Dutta
Soumyadeep Sarkar
Souvik Gain
Sripad Sarma Katrapati
Sujatro Bhadra
Tinku Ghosh
Ujjawal Pabreja
Vankayala Raghuram
Walter Kullu
 
Schedule
 

Saturday - June 3rd, 2017

08:00

REGISTRATION

08:30

3x3x3 Fewest Moves

 Final
09:45

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 4:00
10:45

Rubik's Clock

 Combined Final
Cutoff 1:30
11:30

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 4:00
12:30

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 2:30
13:15

LUNCH

14:00

3x3x3 With Feet

 Final
14:45

5x5x5 Cube

 Final - Top 6
15:15

4x4x4 Cube

 Final
Top 8
16:00

3x3x3 One-Handed

 Second Round - Top 12
16:30

Square-1

 Combined Final - Cutoff 3:00
17:00

3x3x3 Blindfolded

 Final
17:30

3x3x3 One-Handed

 Final - Top 8
Sunday - June 4th, 2017

08:00

REGISTRATION

08:30

INTRODUCTION

09:00

Rubik's Cube

 First Round
10:15

2x2x2 Cube

 First Round
11:00
11:45

2x2x2 Cube

 Second Round - Top 16
12:15

Skewb

    First Round
12:35

Pyraminx

    Second Round - Top 12
13:00

LUNCH

13:45

Rubik's Cube

 Second Round
Top 24
14:30

Skewb

 Final - Top 8
15:00

2x2x2 Cube

 Final
Top 12
15:45

Pyraminx

 Final
Top 8
16:30

Rubik's Cube

 Final
Top 16
17:30

AWARDS

All times are IST (GMT+5.5)