Berlin Summer Cube Days 2017
Berlin
Germany
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
Pyraminx
First Round
Final
Rubik's Clock
Combined First
Final
Skewb
First Round
Final
 
Competitors
Adrian Freund
Adrian Lehmann
Albert Biskupski
Alec Cherry
Andreas Pohl
Anka Engin
Anne Huber
Aurel Kaya
Bennet Wichmann
Bernhard Brodowsky
Bertalan Bodor
Bruce Ludwig
Camille Colin
Christine Brychcy
Christopher Tolksdorf
Clemens Hopfer
Daniel Vissepo
Dennis Strehlau
Dennis Sturm
Ekim Engin
Emil Jung
Emil Mickein
Enis Aslan
Eric Vissepo
Fabian Common
Felix Schliecker
Fin Thiessen
Finn Ickler
Florian Strobl
Frithiof Kuhlmann
Garret von Gaffron
Glen Stephan
Gregor Billing
Harald Weber
Heike Zbierski
Heiko Villing
Jakob Neuhaus
Jakob Schöley
Jamie Millar
Jan Bentlage
Jan Grunwald
Janik Blenckner
Janis Grunwald
Jermaine Lormis
Jesse Palarus
Johannes Franke
Jonas Rösener
Josephine Jung
Jules Desjardin
Konstantin Jaehne
Konstantin Zehnter
Laura Ohrndorf
Leandro Baltazar
Lina Graf
Linus Fresz
Liz Zipfel
Lloyd Christopher Thomas
Luca Böhme
Luis Kleinheinz
Luisa Kummer
Luisa-Marie Nehlsen
Lukas Glomb
Lukas Lunkwitz
Marc Felix Brinner
Maxime Bédé
Maximilian Verrieth
Milo Kalita
Miriam Mahnke
Nicos Ahlgrimm
Noah Kraft
Nour-Eddine Errkhis
Patrick Küffner
Paul Cassalette
Pauline Clémenceau
Percy Agnesens
Philip Moore
Philipp Weyer
Robert Paus
Rosanna Franke
Salimot Balogun
Sebastian Bauer
Sebastian Weyer
Sébastien Auroux
Simon Kalhofer
Steven Koopke
Thorben Schweizer
Timur Hopfer
Tom Bornfleth
Victor Colin
Willi Mickein
Yorick Zeschke
 
Schedule
 

Saturday - June 10th, 2017

09:30

3x3x3 Fewest Moves

 Final
10:50

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 3:30
12:00

3x3x3 Blindfolded

 Combined First
Cumulative Limit 15:00
12:45

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
13:30

LUNCH

14:15
15:00
15:45

Rubik's Clock

 Combined First - Cutoff 0:20
16:25

3x3x3 Blindfolded

 Final
16:55

5x5x5 Cube

    Final
17:20

Rubik's Clock

    Final
17:35

3x3x3 One-Handed

 Final
18:05

Pyraminx

 Final
18:35

Skewb

    Final
Sunday - June 11th, 2017

09:40

2x2x2 Cube

 First Round
10:40

Rubik's Cube

 First Round
11:40

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:45
12:40

LUNCH

13:20

2x2x2 Cube

 Second Round
14:00

Rubik's Cube

 Second Round
14:50

TEAM BLD

Combined Final
Cutoff 1:00
15:35

2x2x2 Cube

    Final
15:55

4x4x4 Cube

 Final
16:55

Rubik's Cube

 Final
17:30

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)